Różne

Odszkodowania lotnicze – kiedy można się o nie ubiegać?

Odszkodowania lotnicze – kiedy można się o nie ubiegać?

Samoloty stały się najszybszym, najwygodniejszym oraz najefektywniejszym środkiem podróży. Nic dziwnego, że większość ludzi chętnie korzysta z ich usług. Nie wolno jednak zapominać, że są to tylko maszyny i im również może przydarzyć się awaria lub niezaplanowany postój.

Odszkodowanie za opóźniony lot- kiedy się należy?

Gdy samolot opóźnia się przynajmniej trzy godziny. Przy czym poślizg czasowy musi być widocznym i potwierdzonym niedopatrzeniem ze strony przewoźnika. O kwocie ewentualnego odszkodowania decyduje długość lotu. Im ma być on dłuższy, tym większa kwota rekompensaty dla pasażera. Trzeba pamiętać jednak, że aby otrzymać należne odszkodowanie muszą być jeszcze spełnione dwa warunki.

Pierwszy to ten, iż chociaż jedno z lotnisk startu albo lądowania musi leżeć w obrębie Unii Europejskiej. A drugi to taki, że przewoźnik owszem może nie pochodzić z Unii Europejskiej, jednak zaplanowany przez niego lot musi rozpoczynać się na lotnisku, które należy do Unii. Jak widać, odszkodowania lotnicze to trudna procedura i niełatwo je uzyskać. Klientowi przysługuje rok, żeby złożyć wniosek o rekompensatę pieniężną za opóźniony lot.

Kiedy linie lotnicze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za opóźnienia?

Gdy są one spowodowane czynnikami losowymi, wtedy nie przysługuje odszkodowanie lotnicze. Do takowych należą niekorzystne warunki atmosferyczne, masowe strajki pracowników linii lotniczych, ataki terrorystyczne oraz niestabilna sytuacja polityczna kraju, do którego planowany jest lot.

Zobacz:  Odszkodowania lotnicze - Kancelaria Citi 

Odszkodowania lotnicze za odwołany lot- na jakich zasadach przysługują?

Po pierwsze, by się o nie ubiegać trzeba mieć wszelką dokumentację odwołanego lotu i rachunki, które jasno określają wysokość z tego tytułu poniesionych strat finansowych. Najczęściej są to faktury i zdjęcia. Można również swoje roszczenia kierować nie do kierownictwa lotu, a bezpośrednio do linii lotniczych.

Jednak uzyskanie wskazanej przez nas kwoty w tym wypadku jest prawie niemożliwe. Poza tym trzeba poświęcić temu wiele energii i czasu. Oczywiście nie trzeba walczyć samotnie z lotniczymi liniami, bo powyższą batalię można powierzyć profesjonalistom. Na przykład Kancelaria CITI chętnie podejmuje się negocjacji w imieniu klienta z liniami, które winne mu są odszkodowanie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 11 =