Budownictwo i aranżacja

Wszystko o budynkach inwentarskich

Wszystko o budynkach inwentarskich

W obecnych czasach jest sporo firm zajmujących się montażem, produkcją i budową hal, magazynów, czy specjalnych pomieszczeń.

Oczywiście możemy znaleźć też profesjonalnych wykonawców, którzy szybko, sprawnie i bezpiecznie postawią praktyczne budynki inwentarskie.

Obecnie dostępne na rynku materiały dają gwarancję na budowę odpowiednich, praktycznych, funkcjonalnych i w pełni przystosowanych pomieszczeń inwentarskich. Takie budynki przeznaczone są do hodowli zwierząt np. bydła, kur, kaczek.

Oczywiście budynki te podlegają określonym wymogom, przepisom w zakresie ich eksploatacji. Muszą być prawidłowo zaprojektowane, tak aby spełniały odpowiednie warunki do hodowli i trzymania tam zwierząt. Wymagania dotyczące budynków rolniczych często ulegają zmianie wraz ze zmieniającymi się normami, postępem technologicznym, ale są też stałe podstawowe przepisy. Zależnie od gatunku zwierząt i rodzaju produkcji stosuje się różne rozwiązania przestrzenne, technologiczne.

Budynki inwentarskie mogą różnić się między sobą, gdyż nie stanowią jednej, zwartej zabudowy. Jest zabudowa blokowa, gdzie połączonych jest kilka obiektów, zabudowa pawilonowa z wolnostojącymi budynkami i zabudowa monoblokowa z jednym wielkim obiektem.

Bardzo ważnym czynnikiem w końcowym chowie zwierząt są odpowiednie warunki mikroklimatyczne i każdy inwestor zwraca na to niesamowitą uwagę. Wewnątrz takich budynków stosuje się odpowiednie systemy chłodzące i regulujące temperaturę. Bardzo dużą wagę odgrywa odpowiednie oświetlenie i jest tak montowane, aby pasowało do rodzaju przebywających w pomieszczeniach zwierząt. Przy hodowli drobiu zaleca się ogrzewanie podłogowe, a np. przy budowie chlewni stosuje się konstrukcje ramowe stalowe o zmiennym przekroju. W takich pomieszczeniach stosowane są ciekawe zabezpieczenia antykorozyjne przez ocynkowanie ogniowe.

Oczywiście obok żywienia decydującym czynnikiem są właśnie odpowiednie warunki, w których przebywają hodowane zwierzęta. Taką funkcję spełniają budynki inwentarskie. Wysoka wydajność zwierząt to dla każdego hodowcy, rolnika podstawa opłacalności produkcji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 7 =