Zdrowie i Uroda

Alkoholik w domu – jak żyć z uzależnionym i namówić go na leczenie?

Alkoholik w domu – jak żyć z uzależnionym i namówić go na leczenie?

Alkohol jest najpopularniejszą używką w Polsce w każdej grupie wiekowej, począwszy od nastolatków, kończąc na seniorach. Rządowe agencje podają, że około 12% naszych rodaków nadużywa alkoholu. Nie jest to wiec problem błahy i marginalny. Życie z alkoholikiem jest codziennością dla wielu tysięcy rodzin w Polsce. Jak sobie radzić z tym problemem w domu? Co można zrobić? Czy możliwe jest leczenie alkoholizmu?

Alkoholik a rodzina

Osoba uzależniona od alkoholu ma ogromny wpływ na własne otoczenie. Nie trzeba chyba podkreślać, że jest to wpływ niesamowicie negatywny i destrukcyjny. Pijany człowiek nie jest w stanie budować zdrowo wyglądających relacji, dlatego też w wielu domach alkoholików dochodzi do patologicznych sytuacji związanych z przemocą, zarówno słowną, jak i psychiczną. Alkohol powoduje rozchwianie emocjonalne i problemy z oceną rzeczywistości. Wpływ osoby z chorobą alkoholową na rodzinę jest ogromny – szczególnie zaś jeśli osoba ta jest rodzicem. Długotrwałe tkwienie w problemie zaś niejednokrotnie prowadzi do współuzależnienia, a w części sytuacji do możliwości wpędzenia innych w alkoholizm. Badania wskazują, iż długoletnie życie z alkoholikiem jest źródłem zaburzeń emocjonalnych, lecz również wpływa na stan zdrowia somatycznego. Alkoholik w rodzinie nigdy nie przechodzi przez swoją chorobę sam – w mniejszym lub większym stopniu angażuje w to wszystkich członków rodziny.

Od czego zacząć zmianę?

Dla wielu rodzin osoba z chorobą alkoholową pod dachem jest wstydliwym tematem. Ze względu na społeczny ostracyzm niejednokrotnie ukrywa się prawdę na temat problemu, z którym każdy w rodzinie musi zmagać się każdego dnia. To właśnie obawa przed tym, co powiedzą inni, niejednokrotnie jest pierwszą przeszkodą, z jaką należy się zmierzyć, chcąc podjąć próbę leczenia alkoholizmu – trzeba zacząć traktować go jak realny problem, który niszczy każdego domownika, nie zaś tajemnicę, którą należy ukrywać przed wszystkimi. Alkoholik w domu to problem, który można rozwiązać z pomocą innych.

Jak rozmawiać o leczeniu?

By porozmawiać na temat problemu, wybierz miejsce i okoliczności, które będą dla ciebie komfortowe. Chwilowa trzeźwość alkoholika nie jest też powodem, dla którego powinno się unikać tego tematu. W trakcie rozmowy powinno się jednak unikać wzajemnych oskarżeń, a skupić się na twardych faktach, które przedstawiają sytuację, w której znalazła się cała rodzina.

Przed rozmową warto również skontaktować się z Ośrodkiem Leczenia Uzależnień Terapie „Tu i Teraz”, gdzie otrzymamy fachową pomoc doradczą.

Udostępnij