Alkoholizm to nieuleczalna choroba, na którą wedle ostatnich badań cierpi już ponad 600 tysięcy obywateli naszego kraju. Liczba ta w zatrważającym tempie rośnie, co potęguje izolacja związana z pandemią. Jak odróżnić kilkakrotne nadużycie od alkoholizmu? Kiedy udać się na terapię? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.
Alkohol – przyjaciel czy wróg
Alkohol to substancja często towarzysząca weekendom, przyjęciom czy większym imprezom. Wielu Polaków nie wyobraża sobie bez niego rodzinnego spotkania. Jego zażywanie w niewielkich ilościach i dużych odstępach czasu nie jest niczym złym. Problem pojawia się gdy spożywanie alkoholu staje się regularnym przyzwyczajeniem. Groźny jest moment kiedy każdy większy stres, kłótnie czy gorszy dzień odreagowane są alkoholem i gdy staje się on nieodłącznym elementem życia. Wówczas mówimy o uzależnieniu.
Często jednak osoba uzależniona ukrywa swój problem przed najbliższym otoczeniem. Pomimo świadomości, że coś jest nie tak i przymus zażycia wygrywa z codziennymi obowiązkami, osoba uzależniona będzie ze wszystkich sił maskować problem, co nosi naukową nazwę – mechanizm iluzji i zaprzeczenia. Problem jednak stale będzie się pogłębiał aż cierpiąca osoba osiągnie tzw. dno, straci pracę, rodzinę, trafi do szpitala. Można powiedzieć, że stanie się niezdolna do życia w społeczeństwie. Jednak można temu zapobiec.
Terapia dla alkoholików
Alkoholizmu nie da się wyleczyć. Raz rozpoczęty problem towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Receptą na powstrzymanie rozwoju choroby alkoholowej i przywrócenie pacjenta do normalnego życia społecznego jest udanie się na terapię dla alkoholików. Tego typu leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej od razu po wykryciu nieodpartej potrzeby codziennego lub bardzo częstego spożywania alkoholu, które niszczy nasze relacje z bliskimi i pochłania sporą część czasu. Reasumując, terapię należy podjąć jak najszybciej po wykryciu problemu, ma ona wówczas największe szanse powodzenia.
Terapia dla alkoholików to jedyna nadzieja odmiany ich życia. Podczas terapii człowiek uczy się funkcjonować na nowo bez alkoholu. Najważniejsza jest świadoma decyzja o porzuceniu picia i samoświadomość, że jest się uzależnionym i chce się zmiany. Ważnym krokiem jest odtrucie organizmu, które powoduje często załamanie, problemy i wymaga kompleksowej opieki psychologicznej i medycznej. W tym wszystkim pomagają ośrodki dla uzależnionych, które z zachowaniem pełnej dyskrecji pomagają alkoholikom stać się nowymi ludźmi.