Różne

Afrykańskie rzeźby dostępne w sklepach internetowych

Afrykańskie rzeźby dostępne w sklepach internetowych

Afryka jest kontynentem, który fascynuje swą tajemniczością. Mimo iż doskonale znamy go ze szczegółowych map i zdjęć malowniczych krajobrazów, to nadal nie odkryliśmy nawet połowy jego niezmierzonych sekretów, barwnych wierzeń i żywej kultury, jaką w pełni oddaje sztuka afrykańska. Najbardziej na przyzwyczajone do innej stylistyki zmysły oddziałują niezwykłe rzeźby, która mają na Czarnym Lądzie ogromne znaczenie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup tych unikatowych dzieł sztuki do swojego domu.

Rzeźby afrykańskie zazwyczaj są wykonane ze szlachetnych, twardych gatunków drewna występujących w Afryce, takich jak heban, mahoń albo teak. Nierzadko jednak spotyka się także rzeźby z jasnego, miękkiego drewna- na przykład akacji. Te o silniejszej mocy zdarzają się być wykute z kamienia lub wyciosane z kości słoniowej. Do zrobienia mniejszych wykorzystuje się zaś glinę.

Figurki przedstawiają świat takim, jaki widzą go ludzie Afryki. Znajdują się więc wśród nich podobizny ludzi- mogą to być sylwetki kobiet niosących wodę albo mężczyzn podczas polowania, z którymi stykają się każdego dnia, albo same głowy o metaforycznej wymowie. Zazwyczaj mają one łagodne oblicze i pogodny charakter, lecz zdarzają się wśród nich także twarze o mrocznym wyrazie, diaboliczne i przerażające. Kolejnym motywem wykorzystywanym w sztuce afrykańskiej są dzikie zwierzęta. Występujące na nich dodatki, takie jak cętki, prążki czy paski oraz elementy wykonane z trawy morskie, rattanu, skóry czy zamszu są przykładem niezwykłego kunsztu artystycznego afrykańskich plemion. Ich urok i poczucie estetyki wyrażają się także w wykonywanych przez nich totemach.

Oprócz wyglądu niezwykłe jest również znaczenie afrykańskich rzeźb. Plemiona zamieszkujące Czarny Ląd wierzą, że świat jest pełen okrucieństwa i cierpienia, które powodują wszechobecne złe moce. Dlatego też uważają, że człowiek potrzebuje opieki oraz wsparcia od magicznych sił. Wykonywane przez nich figurki mają zapewnić im ochronę przed złymi duchami, odstraszając je. Specjalne właściwości totemów mają także sprowadzić na człowieka pomyślność i szczęście. Niektóre z figurek służą jednak zgoła odmiennym celom- na przykład rzuceniu klątwy na kogoś.

Nadzwyczajna moc rzeźb może mieć znaczenie także dla Europejczyków, zdecydowana większość z nich kupuje jednak afrykańskie figurki tylko do dekoracji wnętrza. To również dobry powód, aby odwiedzić internetowy sklep afrykański. Każda z dostępnych w nim rzeźb jest wykonywana ręcznie przez plemiennych artystów z krajów takich jak Zambia, Malawia, Mozambik czy Zimbabwe. Jako że ludzie Czarnego Lądu mają duże zdolności plastyczne, a sztuka odgrywa dużą rolę w ich życiu, to zazwyczaj produkcja figurek odbywa się w małych, rodzinnych grupach. Dlatego każda z nich jest unikalna i niepowtarzalna.

Afrykański sklep internetowy umożliwia zakup oryginalnych dzieł sztuki bez konieczności wyjazdu do Afryki. Firma importuje figurki bezpośrednio z różnych miejsc tego tajemniczego kontynentu- na przykład z Zimbabwe, Tanzanii czy Kenii. Jej przedstawiciele udają się w podróż do Afryki, gdzie docierają do skrytych, tradycyjnych wiosek. Zakupują od plemiennych artystów gotowe wyroby, a następnie wracają z nimi do kraju, aby je sprzedawać. Klienci korzystający z usług internetowego sklepu afrykańskiego mają więc pewność, że zamawiane przez nich rzeźby są prawdziwym dziełem sztuki.

Udostępnij