Handel i usługiRóżne

Kiedy najlepiej kupować drewno opałowe?

Kiedy najlepiej kupować drewno opałowe?

Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy. Część z nas ociepla dom drewnem i węglem. Jeżeli chcemy, by drewno opałowe było wysokiej jakości i dobrze się paliło, to trzeba się w nie zaopatrzyć już na początku wiosny. Zatem czym się kierować przy zakupie drewna na opał?

Kiedy kupować drewno opałowe?

W drewno najlepiej zaopatrzyć się na przełomie marca i kwietnia. Wtedy jest stosunkowo tanie i dobrej jakości. Oczywiście można je kupić także latem jednak wtedy jego cena jest już dużo wyższa. Im bliżej jest sezonu grzewczego tym cena opału jest większa. Drewno kupione zimą, czy wczesną wiosną będzie mogło dodatkowo przeleżeć przez kilka miesięcy, dochodząc do właściwych parametrów wilgotności, poprzez odpowiednie jego składowanie i właściwe przesuszenie. Dzięki temu będzie się dobrze palić zarówno w kominku, jak i w piecu. Warto także posiadać drewno opałowe z poprzedniego sezonu. Drewno sezonowe jest najbardziej kaloryczne, czyli pozwala na bardzo efektywne wytworzenie ciepła przy spalaniu. Jeżeli drewno jest krótko składowane to zawiera dużo wilgoci, a tym samym słabiej się pali i daje mniej ciepła. Należy jedynie pamiętać, by je odpowiednio przechowywać. Na opał nie jest polecane drewno z drzew iglastych. Do najlepszych drew opałowych należy drewno z brzozy, buku, jesionu, klonu.

Jak przechowywać drewno opałowe?

Drewno najlepiej przechowywać w specjalnym do tego wyznaczonym miejscu, np. w altanie. Można także wybudować specjalną drewutnię. Drewno nie powinno leżeć na mokrej ziemi, nie powinno być również składowane na folii, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza. Powinno być układane warstwami w rzędach na podłożu z żwirku, kostki brukowej, chodniku. W przeciwnym razie może namoknąć, a wilgotne drewno nie będzie się palić. Drewno musi być luźno ułożone, w taki sposób, by polana nie rozsypywały się, ale muszą mieć wolne przestrzenie dla właściwej wentylacji i cyrkulacji powietrza. Drewna nie należy również w żaden sposób owijać folią, może być ewentualnie luźno przykryte, ale w sposób umożliwiający prawidłowy przewiew.

Drewno opałowe Wrocław

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − osiem =