Turystyka i rekreacja

Lina wspinaczkowa – jaką wybrać?

Lina wspinaczkowa – jaką wybrać?

Niezależnie od rodzaju, każda górska wyprawa wymaga zabrania ze sobą lin. Jest to sprzęt absolutnie konieczny i nie może się bez niego obejść żaden wspinacz. Liny są niezbędne do samej wspinaczki, zapewnienia asekuracji oraz bezpieczeństwa po odpadnięciu od ściany.

Istnieje wiele rodzajów lin, ale najbardziej znany i podstawowy podział to liny statyczne i liny dynamiczne. To, jaką linę wybrać, zależy tylko i wyłącznie od tego, w jaki sposób będzie używana na wyprawie- wybór należy dostosować do warunków.

Liny statyczne

Liny statyczne charakteryzują się małą rozciągliwością i wykorzystywane są do zabezpieczania osób podczas prac wysokościowych i nad wolną przestrzenią, przy podejściach z linami, przy ratowaniu ludzi i w speleologii. Stosuje się je przy wspinaczce tradycyjnej do celów komunikacyjnych, łączenia wspinaczy, transportu, mocowania i podtrzymywania. Ponieważ nie są elastyczne i nie rozciągają się, nigdy nie wykorzystuje się ich do asekuracji i podobnych zastosowań. Można je kupować w dużych zwojach oraz na metry. Wykonywane są z tworzyw takich, jak kewlar, polipropylen, spectra oraz aramid. Ich podział nie jest jednoznaczny, zależy bowiem zarówno od materiału, z jakiego zostały wykonane, jak i przeznaczenia. Generalnie dzieli się je na typ A i B, co oznacza ich stopień wytrzymałości na obciążenie.

Liny statyczne i dynamiczne

Właściwości liny dynamicznej

To, co odróżnia liny dynamiczne od lin statycznych, to ich zdolność do rozciągania. Stworzono je po to, aby w możliwie najlepszy sposób ochronić ciało odpadającego od ściany wspinacza, ponieważ dzięki dużej rozciągliwości mają zdolność do częściowego pochłaniania energii, dzięki czemu szarpnięcia i przeciążenia są mniej odczuwalne. Ogólnie dzielą się na pojedyncze, połówkowe i bliźniacze. Zbudowane są dwuwarstwowo, czyli z rdzenia złożonego z żył pokrytego warstwą ochronnego splotu.

Repsznury

Uzupełnieniem dla lin wykorzystywanych na wyprawach górskich są repsznury, zwane inaczej repikami. Jest to linka pomocnicza o średnicy od 2 do 9 mm o bardzo dużej wytrzymałości- w sytuacji awaryjnej można jej użyć nawet jako liny zjazdowej. Zazwyczaj służą do zabezpieczania sprzętu, transportu i mocowania bagażu oraz wykonywania wszelkiego rodzaju węzłów mocujących.

Udostępnij