Transport i motoryzacja

Czy zezłomowanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego jest możliwe?

Czy zezłomowanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego jest możliwe?

Zezłomowanie samochodu bywa czasami koniecznością. Zdarza się, iż uległ on takiemu uszkodzeniu, że nie da się, bądź nie opłaca się już go naprawiać. Innym razem stary i bardzo długo nieużywany samochód stoi na naszym podwórku, miejscu parkingowym czy ogrodzie i coraz bardziej zżera go rdza. Wtedy zezłomowanie pojazdu wydaje się jedynym rozwiązaniem. Jednak, co jeśli, z jakiegoś powodu, nie posiadamy ważnego dowodu rejestracyjnego swojego auta? Sprawdź to!

Jakie dokumenty są niezbędne, by zezłomować samochód?

Jeśli zastanawiamy się nad zezłomowaniem pojazdu, w pierwszej kolejności musimy skontaktować się z jedną ze stacji demontażu (osobiście bądź telefonicznie). Często posiadają one swoją lawetę, więc warto o to dopytać od razu. Koniecznie trzeba ustalić już wtedy wszelkie szczegóły, różne stacje bowiem przyjmują samochody na różnych zasadach.

Do zezłomowania auta należy przygotować kilka dokumentów. Przede wszystkim, potrzebny jest ważny dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu, jeśli została ona wydana. W niektórych przypadkach niezbędna będzie też umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Natomiast, jeśli chcemy zezłomować samochód służbowy (zarejestrowany na firmę), konieczne będzie też dodanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz upoważnienie do zezłomowania pojazdu dla osoby, która będzie tego dokonywać.

A co, jeśli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego auta?

Zdarzają się sytuacje, gdy nie mamy dowodu rejestracyjnego złomowanego samochodu. Co wtedy? Jeśli dokument ten zostanie nam skradziony, zagubiony bądź zabrany przez policję, nadal możemy zezłomować pojazd. Konieczne będzie wtedy specjalne poświadczenie, które bez problemu uzyskamy we właściwym dla miejsca rejestracji wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy. Aby je otrzymać, należy okazać zaświadczenie wydane przez policję potwierdzające kradzież lub zagubienie dowodu. Jeśli nie posiadamy karty pojazdu, często wystarczy spisać oświadczenie o jej utracie w wybranej przez nas stacji demontażu pojazdu.

Jak widać, zezłomowanie pojazdu bez ważnego dowodu rejestracyjnego jest możliwe. Trzeba jednak wcześniej przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − trzy =