Budownictwo i aranżacja

Wybór kamienia ogrodowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór kamienia ogrodowego – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy zaprojektować piękny i jednocześnie funkcjonalny ogród, to nie tylko musimy mieć pod ręką odpowiednie sadzonki. Oczywiście rośliny są ważne, ale duże znaczenie ma także kamień ogrodowy, który na rynku dostępny jest w różnych rodzajach.

Rodzaje ozdobnego kamienia ogrodowego

Ze względu na budowę najczęściej stosuje się naturalny żwir oraz zbliżone do niego otoczaki. Kamienie te można rozpoznać po obłym kształcie, dlatego mają przewagę nad powstałym w wyniku rozdrobnienia skał, grysem.

Dzięki braku wielu wystających krawędzi, taki drogi kamień ogrodowy jest bezpieczny. Nie ma obaw, że ktokolwiek się nim skaleczy. Dużą zaletą jest również to, że jest łatwo dostępny. Idealnie pasuje do oświetlonych ogrodów i do miejsc takich, jak: oczka wodne i strumyki.

Warto jeszcze opisać wspomniany wyżej, wydajny grys oraz łupek. W pierwszym przypadku, mamy do czynienia ze skałą, która jest pokruszona na małe i dość równe kawałki, charakteryzujące się ostrymi krawędziami. Dlatego najlepiej sprawdzi się w formie podbudowy do kostki granitowej. Na szczęście, nie wymaga skomplikowanej i długiej produkcji.

Natomiast, jeżeli chodzi o łupek (kamień ogrodowy łupany), to najważniejszą jego cechą jest trudny do określenia kształt przypominający połączenie prostokąta i walca. Używa się go przy budowie dróżek ogrodowych, bo bardzo dobrze się ubija i zagęszcza.

Kamień ogrodowy – jak go wybrać do ogrodu?

Znamy już najchętniej stosowane typy kamienia. Teraz trzeba dodatkowo poznać, czym jeszcze kierować się przy jego kupnie. Duży wpływ ma na to sam wygląd naszego ogrodu i różnych pobliskich budynków znajdujących się na działce. Całość musi prezentować się bowiem w taki sposób, aby panowała ogólna harmonia.

Ważna jest oczywiście forma kamienia i to, czy jest odporny na ścieranie oraz wszelkie opady atmosferyczne. Pamiętajmy także, że ten o naturalnym kształcie pasuje bardziej do ogrodów wiejskich niż nowoczesnych. Po takich informacjach wybór kamienia do ogrodu nie będzie trudnym zadaniem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 11 =