Zdrowie i Uroda

Czym objawia się zespół odstawienny?

Czym objawia się zespół odstawienny?

Zespół odstawienny to zaburzenie na tle psychicznym, które wynika z odstawienia alkoholu w trybie nagłym. Jego przebieg może mieć różne nasilenie. Czasami jest to niewielki niepokój, nudności i zawroty głowy. Niekiedy jednak mogą wystąpić napady drgawkowe, które są już zagrożeniem życia oraz delirium, czyli alkoholowe majaczenie.

Jak objawia się zespół odstawienny?

Organizm człowieka reaguje na nagły spadek poziomu alkoholu we krwi ze strony trzech układów:

• pokarmowego – występują brak łaknienia, biegunki i wymioty,
• wegetatywnego – często można zauważyć potliwość, drżenie mięśni oraz rozszerzone źrenice,
• krążenia – występują zaburzenia rytmu serca i przyspieszona akcja serca, często następuje podwyższenie ciśnienia krwi.

Warto także zaznaczyć, że im dłużej trwał ciąg alkoholowy, tym organizm przyjmował większe dawki alkoholu, co zwiększa ryzyko wystąpienia objawów alkoholowego zespołu odstawiennego.

Zjawisko „klina”

Niestety popularną praktyką wśród osób, które nadużywają alkoholu jest zjawisko „klina”. Osoby te z obawy przed bólem i objawami kaca, próbują nie dopuścić do jego wystąpienia poprzez wypijanie mniejszych ilości alkoholu, które mają nie dopuścić do pełnego wytrzeźwienia. Często jednak ta mała ilość alkoholu, która miała być „klinem” przeradza się w kolejne upicie lub ciąg alkoholowy. Dla osoby pijącej sięgnięcie po kolejne dawki alkoholu są najprostszym rozwiązaniem, by doraźnie odczuć ulgę. Osoby te nie zdają sobie sprawy, że to wszystko co robią opóźnia tylko proces wytrzeźwienia. Nieprzyjemne odczucia i tak nadejdą prędzej lub później. Jest to zjawisko błędnego koła, gdzie alkohol jest elementem powodującym kaca oraz jednocześnie źródłem ulgi.

Objawy, diagnostyka i powikłania w zespole odstawiennym

Zespół odstawienny ujawnia się na około 24-36 godzin po zakończeniu picia. Organizm ludzki domaga się kolejnej porcji alkoholu, dlatego też wysyła sygnały, takie jak ostre psychozy alkoholowe, majaczenie, czy halucynoza alkoholowa. Padaczka alkoholowa natomiast występuje u około 15% alkoholików.

Diagnostyka jest bardzo ważna w tej przypadłości. Należy bowiem wykluczyć towarzyszące zespołowi odstawiennemu inne schorzenia, jak krwiaki, infekcje, czy zatrucia.

Alkoholizm to poważna i śmiertelna choroba. Nadużywanie alkoholu prowadzi do nieodwracalnych zmian w ludzkim organizmie. Alkohol powoduje powikłania somatyczne, jak uszkodzenia nerwów oraz psychiczne, jak stany depresyjne. Stany depresyjne z myślami samobójczymi muszą być koniecznie leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 1 =