Wybieramy idealną klatkę dla chomika!

W bardzo wielu domach chomik jest pierwszych zwierzakiem, który zostaje oddany pod opiekę małych dzieci. To małe i urocze stworzonko jest wprost wymarzone do tej roli. Małe, puszyste i bardzo przyjacielskie. Do komfortowego życia wymaga jednak odpowiedniej klatki, o czym wielu właścicieli chomików zapomina.

Czym kierować się przy zakupie klatki dla chomika?

Głównym czynnikiem, który determinuje zakup konkretnej klatki jest gatunek posiadanego chomika. Wraz z konkretnym gatunkiem, zmienia się rozmiar zwierzaka. Przed wyborem klatki, czyli dokładnie mówiąc rozstawu pomiędzy jej prętami, koniecznie trzeba mieć świadomość zakupowanego gatunku chomika i jego późniejszej wielkości.

Dodatkowe wyposażenie klatki

Klatka dla chomika to jednak nie tylko pręty. Aby zwierzak mógł żyć z nami bezpiecznie i komfortowo, jego dom musi być wyposażony w cały szereg dodatkowych sprzętów.

Absolutną podstawą jest zapewnienie mu wody i jedzenia, czyli w klatce musi znajdować się poidło i miseczka. Dobrze jeśli żadne z nich nie będzie plastikowe, ponieważ szybko padną ofiarą ząbków chomika.

Podobnie jest z domkiem. Nie jest to co prawda konieczne wyposażenie, ale wewnątrz niego chomikowi będzie zdecydowanie przytulniej. Materiał wykonania? Najlepiej drewniane.

Do zabawy bardzo często wybierane są dwa rozwiązania:

  • Kołowrotek – chomik może na nim trenować poprzez codzienne bieganie
  • Tunele – system tuneli pozwala na zwiedzanie i bardziej intensywne chodzenie i zabawę po klatce

Klatka dla chomika z tunelami, czy kołowrotkiem?

Niestety to wyposażenie, które dla chomika najbardziej rozrywkowe, dla właścicieli może być najbardziej kłopotliwe.

Klatka dla chomika z rurami być może wygląda efektownie i zapewnia dużo zabawy futrzakowi, jednak jej czyszczenie potrafi być bardzo męczące i niewygodne. A dodatkowo wraz z wiekiem chomik będzie z nich korzystał coraz mniej chętnie.

Natomiast kołowrotek będzie zmorą każdej nocy. Chomiki to zwierzęta nocne więc największa ich aktywność przypada właśnie na tę porę dnia. Stale popiskujące i kręcący się kołowrotek może skutecznie zepsuć noc. Jeśli chomik będzie żył w innym pomieszczeniu, będzie to do zaakceptowania. Jeśli jednak klatka ma być ustawiona w czyjejś sypialni, warto jednak to poważnie rozważyć.

Jeśli szukasz klatki dla swojego gryzonia koniecznie zajrzyj na Tukan24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 7 =