Sole do kąpieli

Pośród wielu stosowanych na co dzień zabiegów pielęgnacyjnych najprostszą, ale i bardzo skuteczną jest kąpiel z użyciem soli. Warto znać możliwości jej zastosowania oraz pewne wyjątkowe właściwości.

Sól do kąpieli, skąd się bierze?

Sól może przybierać różne formy i konsystencje. Znana jest w postaci kamienia, proszku, kryształków, a nawet płatków. W różny sposób powstaje i tak samo różnie się ją pozyskuje. Sól kamienną wydobywa się głównie jako bloki solne. Warzoną otrzymuje się w warzelniach, drogą oczyszczania soli kamiennej. Sól morska natomiast powstaje drogą odparowywania wody morskiej.

Rodzaje

Ogólnie wyróżnia się cztery typy soli kąpielowych. Najpopularniejszymi są mineralne sole zapachowe. Ich zaletą zwykle jest najniższa cena. Posiadają ciekawy aromat, ale nie wnoszą do kąpieli żadnych funkcji regeneracyjnych. Mają też pewną wadę. Zawarte w nich składniki chemiczne powodują wysuszanie i podrażnienie skóry. Takiego rodzaju soli nie zaleca się dla skóry suchej. Stosuje się też sól morską w kryształkach. Ta z kolei słynie z bogactwa składników mineralnych. Zawiera w sobie magnez, wapń, potas, krzem, żelazo oraz jod. Jest bardzo odżywcza dla skóry. Ułatwia złuszczanie zrogowaciałego naskórka, wygładza również skórę. Sól morska posiada ponadto właściwości antycellulitowe.

(Zobacz także: Naturalne sposoby złuszczania naskórka, a peeling do ciała )

Sól kąpielową i kryształki uzyskuje się drogą odparowywania solanki. Taka metoda pozwala na jeszcze większą kondensację minerałów. Kąpiel w ciepłej wodzie, nasączonej takim roztworem powoduje rozszerzanie się porów skóry. Dzięki temu możliwe jest wchłanianie magnezu, wapnia oraz jodu.

W każdej łazience

Aromaterapia w domowym zaciszu to przyjemność, jaką bardzo łatwo można uzyskać dzięki soli kąpielowej. Należy jedynie wybrać sól odpowiednią do własnych wymagań, o ulubionym zapachu wybranych olejków eterycznych. Można też zastosować kryształki soli z dodatkiem wyciągu z kwiatów i ziół (np. NIVELAZIONE dostępne w sklepie Farmona). Pozytywnie wpłynie to na skórę i zmysły. Kąpiel w soli dobrze wpływa na zdrowie, dając jednocześnie uczucie przyjemności. Drobna sól daje się również wykorzystać do peelingu całego ciała. W tym celu należy ją zmieszać z odrobiną olejku pielęgnacyjnego, masować skórę, a potem spłukać.

(Zobacz także: Pielęgnacja dłoni )

Organizacja optymalnej kąpieli

Garść soli lub kryształków należy wsypać do wanny z ciepłą wodą, najlepiej o temperaturze około 38ºC, a następnie zanurzyć się na 20 minut. Po takim czasie znika zmęczenie, skóra staje się czystsza. Najlepszy efekt uzyskuje się przy kąpielach w soli wysokowartościowej, szczególnie jeśli powtarza się je kilka razy w tygodniu.