Serwisowanie zamoczonych telefonów

W ofercie wielu producentów urządzeń mobilnych coraz częściej pojawiają się urządzenia wodoodporne. Są one oferowane w zróżnicowanych klasach wodoodporności, które determinują to, na jakiej głębokości może znaleźć się telefon oraz przez jak długi czas może on mieć kontakt z wodą.

Do typowych aktywności związanych z zamoczeniem telefonu należy zaliczyć kąpiel w wannie, sprzątanie łazienek, prace kuchenne, łowienie ryb oraz wiele innych działań. Istotna jest także ewentualna ekspozycja na wilgoć w powietrzu. Wiele osób nie dysponuje telefonami wodoodpornymi, co w przypadku kontaktu z wodą stwarza poważny problem i staje się źródłem uzasadnionych obaw. Czy i jak można uratować zalany telefon?

Działania od razu po zamoczeniu

Gdy dojdzie do zamoczenia telefonu, należy przede wszystkim pamiętać o jak najszybszym wyłączeniu go – najlepiej poprzez usunięcie baterii. W przypadku telefonów zabudowanych i nieposiadających wyjmowanej baterii należy od razu wyłączyć urządzenie, najlepiej jednocześnie ograniczając używanie przycisków. Urządzenia najlepiej nie ruszać i jak najszybciej dostarczyć do odpowiedniego serwisu.

>> Sprawdź ofertę serwisową dla telefonów iPhone na stronie NaprawTelefon.pl

Naprawa telefonu zamoczonego, a dokładnie jej zakres zależy od wielu czynników. Ekspozycja baterii na wodę może prowadzić do jej zniszczenia i konieczności wymiany. Jest to jednak stosunkowo niedroga opcja. Gorszą rzeczą jest trwałe uszkodzenie płyty głównej urządzenia, co wynikać może ze zwarcia elektrycznego, działania zawartych w wodzie substancji (detergenty, zanieczyszczenia etc.) Równie istotnym zagrożeniem pozostaje uszkodzenie głośników i mikrofonów.

Szybka naprawa uszkodzonego telefonu obejmuje natychmiastowe rozebranie go oraz osuszanie podstawowych jego elementów: płyty głównej, wyświetlacza, obudowy, baterii i digitizera. Po wysuszeniu z użyciem miernika i mikroskopu badane jest działanie poszczególnych elementów, które w razie uszkodzenia są wymieniane.

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach gwarancja nie obejmuje szkód wynikających z zamoczenia telefonu. Jeśli nie mamy specjalnej ochrony telefonu, wtedy trzeba się liczyć z poniesieniem kosztów.