Rehabilitacja na NFZ dobra jak prywatna?

Osobom, które miały do czynienia z państwową służbą zdrowia w zakresie rehabilitacji, pytanie zawarte w tytule może wydawać się dziwne. Czy jest to możliwe? W niniejszym tekście postaramy się udowodnić, że tak jest.

Największy bowiem problem, związany z rehabilitacją refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli kojarzoną z usługami państwowymi, to ich dostępność.
Jeśli potrzebujemy skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, spróbujmy rozpoznać ofertę nie tylko publicznych placówek, ale również i prywatnych. W wielu przypadkach dysponują one kontraktami z NFZ i proponują zabiegi refundowane, a dostępność może być naprawdę dobra. W zasadzie jedną z podstawowych kwestii po zakończeniu leczenia danego schorzenia lub po zabiegu operacyjnym jest skierowanie na rehabilitację, która powinna odbyć się w miarę szybko, by w ogóle przyniosła jakikolwiek pozytywny skutek.

Inne wyobrażenia

Przez transformację systemową, odejście od monopolu państwa na opiekę zdrowotną, słaby poziom finansowania publicznej służby zdrowia, problemy z dostępnością do lekarzy specjalistów, do których ustawiają się długie kolejki, wśród Polaków utarło się przekonanie, że prywatne podmioty (czyli takie, gdzie po prostu się płaci) oferują lepsze i bardziej skuteczne usługi. Czy tak jest naprawdę? W polskiej opiece zdrowotnej wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat i standardy opieki podlegające stosownym restrykcjom wcale nie należą do najgorszych. Uwolnienie rynku usług medycznych zaowocowało powstawaniem prywatnych gabinetów, a nawet przychodni, szpitali i całych specjalistycznych klinik, które wiele z zabiegów i procedur oferują w ramach Funduszu Zdrowia, dysponując odpowiednim kontraktem z NFZ. Na dodatek ich właściciele, dbając o swój rozwój, inwestują w nowoczesne urządzenia i przyrządy rehabilitacyjne. Jednym z takich miejsc jest centrum rehabilitacji Rehabilitacja RST w Krakowie.

Dobrana kadra

Podstawą dobrej rehabilitacji jest doświadczenie rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Zanim wybierzemy miejsce, gdzie poddamy się zabiegom rehabilitacyjnym, sprawdźmy opinie o zatrudnionej tam kadrze. Może się okazać, że placówki z usługami zakontraktowanymi w NFZ mają lepszych fachowców o ugruntowanej opinii, niż podmioty świadczące te usługi prywatnie. Dzięki zmianom w systemie opieki zdrowotnej w Polsce kolejki do gabinetów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych mają się już niebawem zmniejszyć. Jednak zawsze o wyborze miejsca naszej rehabilitacji decydować będą nie tylko dostępność i jakość usług, ale i zasobność naszego portfela. Prywatna rehabilitacja może okazać się dla niektórych sporym wydatkiem. Tyle że na zdrowiu oszczędzać nie wolno.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + 15 =