Rehabilitacja na NFZ dobra jak prywatna?

Osobom, które miały do czynienia z państwową służbą zdrowia w zakresie rehabilitacji, pytanie zawarte w tytule może wydawać się dziwne. Czy jest to możliwe? W niniejszym tekście postaramy się udowodnić, że tak jest.

Największy bowiem problem, związany z rehabilitacją refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli kojarzoną z usługami państwowymi, to ich dostępność.
Jeśli potrzebujemy skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, spróbujmy rozpoznać ofertę nie tylko publicznych placówek, ale również i prywatnych. W wielu przypadkach dysponują one kontraktami z NFZ i proponują zabiegi refundowane, a dostępność może być naprawdę dobra. W zasadzie jedną z podstawowych kwestii po zakończeniu leczenia danego schorzenia lub po zabiegu operacyjnym jest skierowanie na rehabilitację, która powinna odbyć się w miarę szybko, by w ogóle przyniosła jakikolwiek pozytywny skutek.

Inne wyobrażenia

Przez transformację systemową, odejście od monopolu państwa na opiekę zdrowotną, słaby poziom finansowania publicznej służby zdrowia, problemy z dostępnością do lekarzy specjalistów, do których ustawiają się długie kolejki, wśród Polaków utarło się przekonanie, że prywatne podmioty (czyli takie, gdzie po prostu się płaci) oferują lepsze i bardziej skuteczne usługi. Czy tak jest naprawdę? W polskiej opiece zdrowotnej wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat i standardy opieki podlegające stosownym restrykcjom wcale nie należą do najgorszych. Uwolnienie rynku usług medycznych zaowocowało powstawaniem prywatnych gabinetów, a nawet przychodni, szpitali i całych specjalistycznych klinik, które wiele z zabiegów i procedur oferują w ramach Funduszu Zdrowia, dysponując odpowiednim kontraktem z NFZ. Na dodatek ich właściciele, dbając o swój rozwój, inwestują w nowoczesne urządzenia i przyrządy rehabilitacyjne. Jednym z takich miejsc jest centrum rehabilitacji Rehabilitacja RST w Krakowie.

Dobrana kadra

Podstawą dobrej rehabilitacji jest doświadczenie rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Zanim wybierzemy miejsce, gdzie poddamy się zabiegom rehabilitacyjnym, sprawdźmy opinie o zatrudnionej tam kadrze. Może się okazać, że placówki z usługami zakontraktowanymi w NFZ mają lepszych fachowców o ugruntowanej opinii, niż podmioty świadczące te usługi prywatnie. Dzięki zmianom w systemie opieki zdrowotnej w Polsce kolejki do gabinetów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych mają się już niebawem zmniejszyć. Jednak zawsze o wyborze miejsca naszej rehabilitacji decydować będą nie tylko dostępność i jakość usług, ale i zasobność naszego portfela. Prywatna rehabilitacja może okazać się dla niektórych sporym wydatkiem. Tyle że na zdrowiu oszczędzać nie wolno.