Przegląd przyrządów zaciskowych i zjazdowych dla wspinacza

W każdej dziedzinie zainteresowań czy sportu istnieje taki sprzęt, który warto posiadać. Niekiedy ma on tylko zwiększać nasz komfort czy osiągi. W innych przypadkach, jak np. we wspinaczce, jest on podstawową kwestią, jeśli chcemy robić jakiekolwiek postępy. W takiej sytuacji dobrze dobrany sprzęt to przede wszystkim gwarancja, że posiadamy wszystkie zawory bezpieczeństwa na wypadek jakiegokolwiek wypadku.

Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie swojej przygody ze wspinaczką, musimy przekonać się o tym, jakie są zasady dobierania sprzętu. W zasadzie interesować nas powinny przede wszystkim przyrządy zaciskowe oraz zjazdowe, które każdy wspinacz może wykorzystywać podczas realizacji swoich zainteresowań sportowych. Sprawdźmy, jak wygląda ich ranking oraz czym się wyróżniają poszczególne rozwiązania.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Niezależnie od tego, jaka wspinaczka nas interesuje – czy zajmujemy się tym zawodowo, czy tez jest to nasz sposób na aktywne spędzenie czasu – nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. W przypadku każdego sportu ważne jest, aby zadbać o jego bezpieczne realizowanie, tak samo jest zresztą w przypadku pracy. We wspinaczce, niezależnie od jej charakteru, dochodzą jeszcze dodatkowo kwestie wysokości – wspinamy się, zjeżdżamy po linach i generalnie wiele ruchów wykonujemy w powietrzu. To sprawia, że nie mamy kontaktu z podłożem w klasycznym tego słowa znaczeniu, a siłą grawitacji niejako działa przeciwko nam. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby dobrze zadbać o jakość przyrządów asekuracyjno-zjazdowych oraz zaciskowych, które mamy w swoim wyposażeniu i które dowolnie dobieramy do swoich potrzeb.

Przyrządy zaciskowe

Przyrządy zaciskowe tradycyjne zwane są małpkami i mają przede wszystkim pomóc w chwytaniu liny podczas samej wspinaczki. Dotychczasowe przyrządy były o tyle problematyczne, ze nie posiadały odpowiedniego zaworu bezpieczeństwa, co wiązało się z ryzykiem wypadnięcia liny. Tymczasem obecnie stosowane przyrządy to przede wszystkim jumary, stosowane przede wszystkim w miesiącach letnich, dające wygodne uchwyty do wchodzenia po linie, a także przyrządy dźwigniowe (w tym shunty), które nie niszczą liny, ale dobrze sprawdzają się w mokrych warunkach.

Przyrządy asekuracyjno-zjazdowe

W ramach tych przyrządów mamy do wyboru przede wszystkim te półautomatyczne i automatyczne, doskonałe przy wspinaczce na wędkę. Alternatywnie, dla osób z dolną asekuracją, świetnie sprawdzają się tzw. kubki. Ich zaletą jest współpraca z praktycznie wszystkimi linami. Jeśli jednak jesteśmy amatorami wspinaczki czy wspinamy się w górach, w cięższych warunkach, dobrze sprawdzają się przyrządy dwufunkcyjne.

Więcej sprzętów wspinaczkowych znajdziesz na stronie RATwork