Płytki kuchenne

Układanie płytek w łazience powinniśmy zacząć od przygotowania podłoża tzn: oczyszczenia ścian i podłogi z kurzu, brudu oraz starych powłok. Unikniemy tym samym popękania płytek i ich krzywego ułożenia oraz znacznie zredukujemy zużycie zapraw klejowych, a praca będzie dużo łatwiejsza i krótsza. Najskuteczniejsze uszczelnienie osiągniemy korzystając z folii w płynie, którą rozprowadzamy za pomocą wałka malarskiego lub pacy stalowej.

Następnie dobieramy odpowiedni podkład pod kątem chłonności powierzchni. Podłoża chłonne takie jak cement, tynki, mur ceglany czy płyty gipsowo-cementowe gruntujemy podkładem penetrującym. Jeśli nasze ściany są gipsowo-kartonowe, stosujemy specjalnie do nich przygotowany podkład na podłoża gipsowe. Nierzadko, zwłaszcza w starszych budynkach, ściany czy podłogi są bardzo nierówne. Produkty do wyrównywania są jednymi z ważniejszych przy układaniu płytek i nie należy lekceważyć ich znaczenia. Styk ściany z podłogą jest miejscem trudno dostępnym do czyszczenia dla zwykłych preparatów i często gromadzą się tam bakterie. Warto zatem zastosować taśmę uszczelniającą. Po tak dobrze przygotowanej powierzchni możemy przejść do finału naszych prac i ułożyć płytki ceramiczne.

Na rynku jest ogromny ich wybór i każdy może znaleźć idealne rozwiązanie do swojej łazienki. Pamiętajmy tylko, że ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń, a jasne poszerzają. Warto także zawczasu pomyśleć o estetycznym układzie płytek, np. w ukosie bądź równolegle. Aby równo ułożyć płytki, dobrze byłoby się zaopatrzyć w specjalne, wykonane z tworzywa krzyżyki, które pozwolą nam na zachowanie takich samych odległości między płytkami. Płytki gresowe przyklejamy za pomocą elastycznej zaprawy klejowej. Zaprawę najlepiej nanosić zarówno na podłoże, jak i na spód płytki wówczas mamy pewność, że płytki będą dobrze przyklejone i nie powstaną przestrzenie powietrza w warstwie kleju.

Kolejną czynnością jest wypełnienie przestrzeni między płytkami elastyczną zaprawą do fug, czyli spoinowanie. W zależności od barwy płytek możemy dobrać odpowiednią kolorystycznie zaprawę. Spoiny na styku ściana-podłoga i ściana-ściana uszczelniamy elastycznym wypełniaczem. Po wszystkich etapach prac, płytki myjemy czystą wodą. Płytki ceramiczne są najpopularniejszym i najbardziej praktycznym materiałem wykańczania ścian w łazienkach. W zależności od stopnia twardości, nasiąkliwości i ścieralności możemy wyróżnić płytki ścienne i podłogowe. Do wyboru mamy płytki Opoczno, płytki Paradyż, Płytki Tubądzin a także klinkierowe (oferowane np przez Mikulska Klinkier) oraz mozaikę, różniące się między sobą właściwościami, wymiarami, wzorami i fakturami. Coraz częściej do kafelków możemy dobrać listwy dekoracyjne i dekory. Do łazienek najlepiej stosować płytki I klasy, które powinno się stosować w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu, do których nie ma bezpośredniego dostępu z zewnątrz.