Obowiązki kierowców autobusów

Trudno jest znaleźć miasto, w którym nie funkcjonowałyby przewozy dla osób – zarówno te prywatne, jak i publiczne. Najczęściej mowa przede wszystkim o autobusach miejskich, na które w dużych miastach możemy mieć korzystne zniżki. Jednocześnie często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na kierowcach takich pojazdów ciążą również konkretne obowiązki, których powinni oni przestrzegać.

Bardzo często słyszy się o tym, ze miejski przewóz osób, zwłaszcza właśnie ten publiczny, nacechowany jest raczej negatywnie z uwagi na nieprzyjemne zachowania samych kierowców. Taki problem niejednokrotnie występuje w przypadkach, w których nikt z pasażerów nie jest świadomy tego, jak upomnieć się o swoje prawa. Sprawdźmy zatem, jakie są obowiązki kierowców autobusów.

Zależy od miejsca

Przede wszystkim warto wiedzieć, że przewóz osób, nawet publiczny, w jednym mieście wcale nie jest taki sam jak ten w innym mieście. To powoduje, że każda firma posiada własny regulamin, według którego kierowcy powinni postępować – i tak właśnie się dzieje, dlatego nie można polegać na tym, że obowiązki kierowcy w danym mieście są takie, a nie inne, i podobne powinny dotyczyć kierowców z innych miast. Dodatkowo przewóz osób w firmach prywatnych jest zupełnie inną sprawą i tutaj, zwłaszcza przed dłuższą podróżą, warto zapoznać się z obowiązkami i prawami kierowcy, aby wiedzieć, kiedy można będzie prosić go o ewentualną interwencję czy też, czy np. ma on obowiązek zatrzymać się na żądanie podczas jazdy dalekobieżnej.

Pomoc niepełnosprawnym

Jeśli przewóz osób jest miejski, to musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że obowiązują go rozmaite przepisy promowane przez miasto. W związku z tym obowiązkiem kierowcy, choć często dość uznaniowym i traktowanym po macoszemu – raczej na zasadzie wspomnienia na szkoleniu – jest pomoc osobom niepełnosprawnym oraz matkom z wózkami dziecięcymi. Pomoc ta ma z jednej strony polegać na otwarciu specjalnej platformy, co w starszych modelach wymaga zazwyczaj wyjścia kierowcy z kabiny i udania się do rampy, aby była ona ręcznie otwarta, a potem zamknięta. W przeciwnym przypadku kierowca oferujący przewóz osób ma obowiązek udać się osobiście, aby pomóc osobie niepełnosprawnej czy matce z wózkiem dostać się do autobusu. W rzeczywistości obowiązki te często przejmują pasażerowie, zwłaszcza w zakresie bezinteresownej pomocy – warto jednak wiedzieć, że to kierowca jest zobowiązany nam pomóc, a wszelkie nieścisłości w tej kwestii możemy zgłaszać do specjalistów zajmujących się obsługą pasażerów.

Serdecznie dziękujemy firmie ComfortClass oraz jej kierowcom za pomoc w tworzeniu tego wpisu.