Kto i jak może skorzystać z transportu sanitarnego?

Niejedna osoba doświadczyła już kontaktu z transportem sanitarnym Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego czyli po prostu z karetką pogotowia. Niektórzy z nas mieli już okazję korzystać z niej osobiście lub wzywać ją dla innej osoby. Jak wiadomo, karetkę pogotowia wzywamy najczęściej w chwilach zagrożenia życia lub zdrowia.

Istnieją jednak jeszcze inne sytuacje, kiedy można skorzystać z transportu sanitarnego POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), wtedy nie będzie to karetka pogotowia ratunkowego.

Skład osobowy i wyposażenie ambulansu do transportu sanitarnego

Ambulans do transportu sanitarnego oraz rodzaj zespołu wyjazdowego uzależniony jest od stanu zdrowia chorego i odległości transportu. Może to być np. zespół, w skład którego wejdzie lekarz, kierowca- ratownik i ratownik medyczny albo dwóch ratowników medycznych i kierowca czy kierowca, pielęgniarz i ratownik medyczny.

Każdy taki ambulans musi być odpowiednio wyposażony, np. w nosze, krzesełko kardiologiczne czy deskę ortopedyczną. Chory więc nie musi się martwić tym, czy poradzi sobie z pokonaniem schodów, spokojnie może się oddać w ręce ratowników.

Kto może liczyć na transport sanitarny?

W niektórych przypadkach chory może liczyć na transport bezpłatny, np. wtedy, gdy złamie nogę (pod warunkiem, że jest ubezpieczony). Również wtedy, gdy zajdzie konieczność natychmiastowego leczenia w innej placówce (szpitalu), przysługiwał mu będzie transport bezpłatny.

Kiedy jednak pacjent może chodzić, ale podczas korzystania np. z autobusu wymaga pomocy innej osoby, pokrywa tylko część kosztów.

Sprawdź: KGR - Transport medyczny w kraju i zagranicą

W innym razie musi zapłacić zgodnie z cennikiem. Stawki cenowe zaczynają się od około 2 zł za kilometr.

Osoby zainteresowane zamówieniem takiej usługi, powinny zajrzeć na strony internetowe. Poza stacjami pogotowia ratunkowego swoje usługi w tym zakresie oferują tam również prywatne firmy.

Wybierając jednak wśród nich, warto zwracać uwagę na posiadane przez nie certyfikaty i posiadane dokumenty uprawniające do tej działalności. Dobrze jest również przejrzeć opinie osób, które już korzystały z ich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + 16 =