Jak działają amortyzatory?

Są jednym z podstawowych elementów zawieszenia pojazdu. Ich obecność zapewnia komfort prowadzenia samochodu, a także bezpieczeństwo jazdy. Amortyzator spełnia wiele kluczowych zadań, bez których kierowca nie miałby kontroli nad swoim pojazdem.

Jak działają amortyzatory?

Głównym zadaniem amortyzatorów jest tłumienie drgań podczas najeżdżania na nierówności i wyboje i zapobieganie, by nie były one przenoszone do kabiny samochodu. Dzięki temu, kierowca zyskuje komfort prowadzenia pojazdu. Ma jednak również o wiele bardziej ważne znaczenie. Amortyzatory bowiem zapewniają przyczepność kół do podłoża, dzięki czemu warunkują sprawne działanie układu hamowania, minimalizują ryzyko wystąpienia poślizgu podczas jazdy po mokrej nawierzchni i ułatwiają wchodzenie w zakręty.

Rodzaje amortyzatorów i różnice w działaniu

Obecnie amortyzatory występują praktycznie w dwóch rodzajach. Są to urządzenia olejowe lub gazowe. Te pierwsze, składają się z dwóch rur, z których jedna znajduje się we wnętrzu drugiej. Ta zewnętrzna służy jako obudowa, a przestrzeń między nią, a rurą wewnętrzną wypełniona jest olejem. To właśnie on stanowi czynnik, który przeciwdziała drganiom i umożliwia ich tłumienie. W momencie wystąpienia drgania, olej specjalnymi zaworami dociera do rury wewnętrznej, w której znajduje się tłok. Jego praca powoduje amortyzowanie przeciążeń. Drugi rodzaj amortyzatorów to urządzenia gazowe. W przeciwieństwie do olejowych odpowiedników, ich budowa składa się z jednej rury. W jej wnętrzu znajduje się tłok, olej, który tutaj również pełni funkcję czynnika tłumiącego, a także gaz w postaci sprężonego azotu. Gaz oddzielony jest od oleju ruchomą przegrodą. Gaz przyspiesza pracę tłoka i wpływa na bardziej wydajne tłumienie drgań.

Sprawdź: Moto Szef - Internetowy sklep z częściami samochodowymi

Który rodzaj będzie lepszy?

Obydwa rodzaje amortyzatorów mają swoje wady i zalety. Urządzenia olejowe są bardziej proste w budowie, a tym samym są o wiele tańsze. Nie jest to jedyna ich zaleta. Są one także o wiele bardziej wytrzymałe niż urządzenia gazowe i mniej podatne na uszkodzenia. Amortyzatory gazowe wykazują za to o wiele bardziej wydajne tłumienie drgań i szybszą pracę. Idealnie nadają się do samochodów szybkich i do dynamicznej jazdy. Są jednak podatne na uszkodzenia i znacznie szybciej tracą swoją funkcjonalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 3 =