Instalacja gazowa w zimie – pielęgnacja

Bardzo wiele polskich samochodów wyposażonych jest w instalację LPG – czemu oczywiście ciężko się dziwić, gdyż umożliwia ona znaczące zaoszczędzenie kosztów eksploatacji pojazdu.

Mało który kierowca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że instalacja gazowa w zimie może szwankować z wielu przyczyn – a jeszcze mniej osób dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, jak obchodzić się z nią w tej porze roku.

Odpowiednie paliwo to podstawa

W sezonie zimowym stacje benzynowe sprzedają odpowiednio dopasowane do niskich temperatur mieszanki – w przypadku „gazu” takowa zawiera większą zawartość propanu. W przeciwieństwie do silników benzynowych może to wpłynąć na działanie całego systemu i wymusić na użytkowniku oddanie samochodu do regulacji w serwisie.

A skoro już o benzynie mowa, to w związku z niskimi temperaturami musimy koniecznie zadbać o odpowiednią jej ilość w baku! 1/3 to absolutne minimum, choć niektórzy specjaliści radzą nawet wypełnić go do połowy.

Sprawdź elektrykę

Jeszcze zanim zaczną się srogie mrozy warto jest sprawdzić, czy mamy sprawny akumulator i ogólnie pojętą instalację elektryczną – szczególnie, jeśli montaż instalacji gazowej w naszym samochodzie odbył się już kilka lat temu. O tej porze roku niskie temperatury już same z siebie przyczyniają się do problemów z zapłonem – a dodatkowe problemy z napięciem tylko je wzmocnią. Przy silniku benzynowym może to nie być problemem, ale jeśli w zimie włączymy wszystkie wycieraczki a do tego podgrzewanie foteli możemy być niemile zaskoczeni, że instalacja gazowa nie odpala.

Zadbaj o porządek

I nie chodzi tutaj wcale o brudną tapicerkę – chociaż i to zalecamy – ale o wszelkie zanieczyszczenia, które gromadzą się w instalacji wskutek jej używania. Jest to zupełnie normalny proces i w przypadku regularnego serwisowania instalacji LPG polegającego także na wymianie zabrudzonych filtrów czy części nawet go nie odczuwamy. W zimie jednak zmieniają one swój stan skupienia z powodu niskich temperatur i powodują problemy z działaniem silnika. Z tego powodu powinniśmy dokładnie sprawdzić instalację gazową jeszcze zanim chwyci pierwszy mróz.

EkoCars - Samochodowe instalacje gazowe v2