Transport i motoryzacja

Czym się kierować podczas wyboru auto szrotu

Czym się kierować podczas wyboru auto szrotu

Kiedy nasz samochód jest już w opłakanym stanie i nie mamy możliwości go sprzedać, jedynym rozwiązaniem jest jego zezłomowanie. Jak się okazuje jednak, nie wystarczy jedynie pojechać na złomowisko, oddać samochód i zapomnieć o temacie. Sprawę taką należy przeprocesować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, które jasno określają w jaki sposób samochód należy zezłomować, aby móc go wyrejestrować i wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że auto szrot z którego zdecydujemy się skorzystać, powinno być wpisane do Biuletynu Informacji Publicznej w województwie, na terenie którego działa w tak zwanym „Wykazie przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów”. Ponadto auto złom powinien dysponować decyzją, wydaną przez Marszałka Wojewódzkiego, która uprawnia go do wykonywania działań związanych ze złomowaniem pojazdów oraz ich kasacją. Oczywiście wybierając się do takiego miejsca mamy prawo poprosić o odpowiednią dokumentację, która da nam pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa.

Sprawdź: mamAUTO.pl - Złomowanie pojazdów

Po przeprowadzeniu czynności kasacyjnych firma, z której usług zdecydowaliśmy się skorzystać, ma obowiązek wystawienia dla nas zaświadczenia, które potwierdza, że samochód został zezłomowany. Z takim dokumentem możemy kolejno wybrać się do wydziału komunikacji w urzędzie i wyrejestrować samochód. W przypadku wypowiedzenia umowy na obowiązkowe ubezpieczenie OC mamy prawo zrobić to z dniem, kiedy tylko otrzymamy decyzję o zezłomowaniu pojazdu. Ubezpieczyciel ma obowiązek uznać ten dzień, jako dzień kończący umowę i zwrócić środki za niewykorzystany okres ubezpieczeniowy. Jeżeli oczywiście mamy możliwość skorzystania z polecanego auto szrotu, to warto to zrobić. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości nie stanowi to większego problemu, ponieważ mamy prawo wymagać od właściciela złomowiska potwierdzenia o tym, że działa zgodnie z przepisami prawa i jest to jedyna rzecz, która nas tak naprawdę w tej sytuacji powinna interesować.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + dwanaście =