Cennik ślubny – koszty przygotowań do ślubu i wesela

Ile trzeba wydać na ślub i wesele? Czy są jakieś z góry określone sumy, których będą trzymać się Młode Pary? Niestety, ten dzień potrafi pochłaniać bardzo duże ilości pieniędzy, a gdyby nie było ograniczeń, można rzec, że jest to istna studnia bez dna. Jak się do tego przygotować, aby nie zwariować, czy wesele musi być zawsze ekstremalnie kosztowne? Zobacz to razem z nami!

Ten jeden dzień może uszczuplić nasz portfel o kilka tysięcy, jak i o kilkanaście (są też osoby, które nie ograniczają się w kosztach, a ich rachunki opiewają na setki tysięcy, jak nie miliony!). Jednak zejdźmy nieco na ziemię i uświadommy sobie, że statystyczny Polak nie posiada aż takich oszczędności, aby tyle wydać na jedną noc w swoim życiu (chociaż bardzo by się chciało!). Stąd warto wcześniej przygotować się na „cennik ślubny”. Co ile może kosztować i jak minimalizować koszty?

Co „pochłania” najwięcej gotówki?

Zastanawiając się nad tym – co pochłania największe ilości pieniędzy, nie można tego stwierdzić niejednoznacznie. Teoretycznie ubiór Pary Młodej nie należy do najtańszych. Sama suknia to koszt od tysiąca do nawet 7000 zł, jeszcze nie można zapominać o odpowiedniej bieliźnie, welonie, butach czy sukni na przebranie – a to tylko wymagania kobiece. Mężczyzna potrzebuje eleganckiego garnituru, butów, koszule i muszkę. Jak można się domyślać, już tutaj rośnie suma do opłacenia. Gdzie oszczędności? Wybierając tanich ( i równie dobrych ) producentów. Można też dać drugie życie używanej sukni ślubnej lub wybrać tą po mamie czy babci (o ile jeszcze ją trzymają), delikatne poprawki i może być równie bajeczna, jak ta w sklepie za tysiące złotych!

(ZOBACZ: Tylko dla wybranych, ekskluzywne wesele w okolicach Warszawy i Radomia.)

Kolejnym drogim elementem w cenniku ślubnym jest sala i koszt „obsługi” jednego gościa. Często to około 150-250 zł od osoby (jednak bardzo często są to koszty bez napojów, alkoholu czy ciast). Dlatego warto zawczasu sprawdzić oferty różnych restauracji i domów weselnych, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Należy też się upewnić, czy w danym lokalu obowiązują dodatkowe koszty za wniesienie własnego alkoholu (tzw. korkowe, które często wynosi od 10 do 25 zł od butelki dowolnego alkoholu).

Jak można przypuszczać, to dopiero początek kosztów – nie można zapominać o fotografie, oprawie muzycznej, opłacie na kościół, transporcie gości czy noclegu dla nich. Można tutaj jednak dokonać pewnych oszczędności, jeżeli tylko mądrze podejdzie się do planowania jak i wymagań względem wykonawców danych usług. Tym samym, ślub wcale nie musi okazać się najdroższą „imprezą” w życiu!

One Reply to “Cennik ślubny – koszty przygotowań do ślubu i wesela”

Comments are closed.