Budownictwo i aranżacja

Cechy domów energooszczędnych

Cechy domów energooszczędnych

Nowoczesne budownictwo zakłada projektowanie i wznoszenie budynków z zastosowaniem najkorzystniejszych rozwiązań technologicznych, zarówno dla użytkowników, jak i otaczającego nas środowiska. W tym celu szukanie oszczędności związanych z używaniem energii cieplnej i elektrycznej to najistotniejsze cele stawiane przed architektami.

Co oznacza pojęcie „dom energooszczędny”?

Dla jednych typowy „dom energooszczędny” to taki, w którym zwykłe żarówki wymieniono na lampy LED bądź halogenowe – niestety, pobór energii elektrycznej to tylko jeden z problemów, gdyż o wiele większym są straty ciepła, produkowane przez źródła ogrzewania, jakimi zazwyczaj są kotły na paliwo stałe, piece gazowe czy kominki.

Z tego powodu, odpowiednie zabezpieczenie ścian i stropów domu oraz uszczelnienie okien i drzwi, przyczyni się w znacznym stopniu do ograniczenia strat ciepła.

By wdrożyć tę dyrektywę, stare budynki należy termomodernizować, ocieplając elewacje oraz poddasze, natomiast w nowopowstałych trzeba zastosować nowoczesne materiały budowlane oraz sporządzić projekt domu, dopasowany do wszystkich wymogów szeroko pojętej energooszczędności.

Najważniejsze cechy domów energooszczędnych

Zwarta bryła, postawiona na planie kwadratu lub prostokąta, dwuspadzisty albo płaski dach z ocieplonym poddaszem, ściany zaizolowane nowoczesnym materiałem izolacyjnym, wentylacja z rekuperatorem oraz ciepło pozyskiwane ze źródeł energii odnawialnej to najbardziej istotne cechy domów energooszczędnych. Duże przeszklenia ścian budynku, czyli okna o wysokim stopniu szczelności, również przyczyniają się do tworzenia ciepła – pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń przez szyby, jednocześnie nie wypuszczając nagromadzonego ciepła na zewnątrz.

Stawiamy na źródła energii odnawialnej

Budownictwo pasywne stawia na domy samowystarczalne, więc wykorzystanie energii słonecznej jako źródła prądu elektrycznego oraz źródło ogrzewania, przynosi znaczne oszczędności na rachunkach za korzystanie z tej energii. Energia odnawialna ma również inną zaletę – nie emituje do atmosfery szkodliwych produktów spalania, dlatego spełnia najwyższe normy w ochronie środowiska naturalnego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + siedemnaście =