Biznesplan – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jeśli posiadasz środki finansowe i pomysł na firmę – czas zacząć działać! Warto poszukać dodatkowego kapitału, spróbować ocenić opłacalność twojego biznesu lub ryzyko jego niepowodzenia, a także zaplanować cele i kierunki rozwoju. Jak to zrobić? Przyda ci się biznesplan.

Czym jest biznesplan?

Biznesplan jest dokumentem, który określa dokładnie twój pomysł na własny biznes i na jego realizację. Musisz w nim zawrzeć także twoje plany na rozwój firmy – zarówno w krótkiej, jak i w dalszej perspektywie. Biznesplan zawiera również strategię finansowania twojej firmy.

Reklama - Gotowe Biznes Plany

Po co sporządzać biznesplan?

Przy zakładaniu firmy bardzo ważna jest właściwa organizacja. Nie wystarczy sam pomysł – musisz mieć także dokładny plan działania. Biznesplan pomoże ci w sporządzeniu tego planu, a także w uporządkowaniu wszystkich twoich pomysłów, celów i innych informacji o twoim biznesie. Biznesplanu nie tworzysz jednak tylko dla siebie – wiele instytucji wymaga takiego dokumentu, chociażby przy pozyskiwaniu dotacji.

Elementy składowe biznesplanu

Biznesplan powinien zawierać następujące elementy:

  • Wprowadzanie – krótkie streszczenie twojego pomysłu;
  • Charakterystyka firmy – krótki opis jej celów i działalności;
  • Informacje o oferowanym produkcie/usłudze – wraz z określeniem, czym wyróżnia się na rynku;
  • Analiza rynku i konkurencji – określenie sytuacji danej branży, wymienienie dostawców, konkurencji i potencjalnych klientów;
  • Analiza SWOT – określenie słabych i mocnych stron twojego biznesu, a także szans i zagrożeń;
  • Strategia marketingowa – opisanie siedziby firmy, zatrudnienia, polityki;
  • Plan finansowy – przewidywany rachunek zysków i strat np. na 5 lat, ewentualnie określenie wymaganego kredytu.

Jak napisać biznesplan?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że być może z napisaniem solidnego biznesplanu możesz nie poradzić sobie sam. Sporządzanie tego dokumentu jest bardzo istotną częścią rozpoczynania własnej działalności, dlatego warto przyłożyć się do tego etapu. Jeśli potrzebujesz – skorzystaj z pomocy, np. księgowego czy kogoś bardziej doświadczonego. Różne instytucje publikują także gotowe biznesplany, którymi warto posłużyć się jako wzorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty + nineteen =